MENU

INFORMACJE O KUBIE - najczęściej zadawane PYTANIA I ODPOWIEDZI

Wiza i inne dokumenty potrzebne do przejazdu na Kubę. Przede wszystkim jest wymagany tzw. karta turysty. Osoby nie przylatujące z biurem podróży, które w nią zaopatrzy, muszą ją kupić. Jest kilka biur które się tym zajmują i bez trudu można je znaleźć w Internecie lub kupić od osoby prywatnej, np dać ogłoszenie na grupie Kuba zwiedzanie i wypoczynek. Osoby lecące przez Kanadę dostają wizy w samolocie a że wcześniej kupiły w kraju, stąd mają podwójne. Zupełnie bezpiecznie można je kupić. Koszt około 100 zł.

Ubezpieczenie. Teoretycznie jest wymagane. Nie ważne z jakiej ubezpieczalni. W praktyce nikt na lotnisku o to nie pyta. W przypadku konieczności turysta trafia do szpitala, dla obcokrajowców, tu płaci gotówką lub kartą kredytową i potem występuje do ubezpieczalni o zwrot.

Tak, za wyjątkiem wycieczki z Cayo Santa María do Trinidadu, tu w Trinidadzie angielskojęzyczny przewodnik.

Wymiana pieniędzy Kurs oficjalny euro, na lotnisku, w banku, kantorze jest 26 peso. Na ulicy bez problemu, lub u obsługi hotelu oferują 110 ( maj 2022). Nie spotyka się banknotów fałszywych, przekręty tez prawie się nie zdarzają. Dolary amerykańskie nie są oficjalnie przyjmowane ale na ulicy można sprzedać za 100 peso. Bilon w euro nie jest w obiegu.

Na wycieczki z noclegiem koniecznie paszport do zameldowania. Tam gdzie pływamy czyli Parków Narodowych i Zatoki Świn stroje kąpielowe, uśmiech, wodę na drogę, nic więcej.

Varius quam quisque id diam vel quam elementum pulvinar. Consequat mauris nunc congue nisi vitae suscipit tellus. Bibendum at varius vel pharetra vel turpis nunc. Gravida cum sociis natoque penatibus et magnis dis. Sit amet consectetur adipiscing elit duis tristique. Eget magna fermentum iaculis eu non. Odio morbi quis commodo odio aenean sed adipiscing. Integer vitae justo eget magna fermentum iaculis eu. Ante in nibh mauris cursus mattis molestie a. Ut venenatis tellus in metus vulputate eu scelerisque felis. Sed odio morbi quis commodo odio aenean sed. Neque laoreet suspendisse interdum consectetur libero.

Jest wymagany test pcr zrobiony przed wylotem. Nie dotyczy to osób przylatujących z biurem podróży do resortów. Jest obowiązek noszenia maseczek. W przypadku Kubańczyków za nie stosowanie się są surowe konsekwencje, turyści są traktowani ulgowo, należy maseczkę mieć w pogotowiu i w razie upomnienia, przez policjanta lub osobę cywilną, założyć.

Varius quam quisque id diam vel quam elementum pulvinar. Consequat mauris nunc congue nisi vitae suscipit tellus. Bibendum at varius vel pharetra vel turpis nunc. Gravida cum sociis natoque penatibus et magnis dis. Sit amet consectetur adipiscing elit duis tristique. Eget magna fermentum iaculis eu non. Odio morbi quis commodo odio aenean sed adipiscing. Integer vitae justo eget magna fermentum iaculis eu. Ante in nibh mauris cursus mattis molestie a. Ut venenatis tellus in metus vulputate eu scelerisque felis. Sed odio morbi quis commodo odio aenean sed. Neque laoreet suspendisse interdum consectetur libero.

Wycieczka z Varadero do Hawany i Zatoki Świn nie jest uciążliwa natomiast do Trinidadu i Parku Narodowego el Nicho niestety tak, duża odległość sprawia ze trzeba będzie wyjechać o 5 rano i spędzić tego dnia w busie około 10 godzin. Wycieczki z Cayo Santa María. Do Hawany wprawdzie jest 400 km ale przejazd mija szybko, głównie autostradą, z dziurami wprawdzie ale za to pustą. Natomiast do Trinidadu z Cayo jest bliżej niż z Varadero i wycieczka nie jest aż tak męcząca.

Także tylko teoretycznie jest wymagane przy przylocie podanie adresu zakwaterowania, nikt nigdy o to nie pyta, na wszelki wypadek można mieć go w pogotowiu. Każdy kto był na Kubie indywidualnie wie ze o niebo lepszą opcją zakwaterowania są tzw. casy particular: prywatne hostale prowadzone przez rodziny kubańskie, niż państwowe, bezosobowe hotele.

W zwykłych sklepach nie ma dosłownie nic, na mini targu ulicznym można kupić jakieś sezonowe owoce. Rum, jak się uda kawę i papierosy w sklepie gdzie się płaci kartą kredytową typu visa. W restauracjach w peso. Także w peso pamiątki, magnesy, trochę rękodzieła, obrazki. Największy wybór jest w Hawanie, w Feria de San José na początku Avenida del Puerto.

Generalnie bardzo. Nie ma przestępczości zorganizowanej, napad jest praktycznie niemożliwy. Zdarzają się sporadycznie kradzieże kieszonkowe ale to głównie w Hawanie w komunikacji miejskiej. Okradanie Kubańczyków jest bardziej powszechne ale nie turysty, konsekwencje są bardzo poważne, policji i donosicieli dużo. „Wydojenie”, wielokrotne zawyzanie cen, to inna sprawa, to jest normą.

I tak i nie. Na pewno dysproporcje między zarobkami i cenami produktów są tu największe na świecie. Kubańczyk zarabia średnio około 50 dolarów miesięcznie i wprawdzie media, transport publiczny i kilka podstawowych produktów spożywczych jest dotowanych przez Państwo, a więc bardzo tanich, ale już wszystko inne jest bardzo drogie. Przykładem samochody w absurdalnych cenach – 30 letni Peugeot 50 tysięcy dolarów. Stąd za transport płaci się słono w euro. Piwo w knajpie tez 200 peso czyli dwa euro za małą puszkę. Ale w prywatnej restauracji można dobrze zjeść za 7, 8 euro, w przeliczeniu po kursie czarnorynkowym. A w państwowej restauracji znacznie taniej. Rum w sklepie, gdzie płaci się kartą visa, od 7 dolarów w górę. Kawa 14 za kilo. Trochę niedrogich owoców sezonowych na straganach. Na szczęście wiele więcej nie ma do kupienia.

W zimie, od listopada do kwietnia. Temperatury około 28 stopni w dzień i 20 w nocy. Głównie słonecznie. Mogą wprawdzie przyjść tzw. „zimne fronty” i temperatury spaść do kilkunastu stopni, ale nie trwa to zwykle dłużej niż dwa dni i zdarza się średnio dwa razy w miesiącu. Pozostanie miesiące tez są przyjemne. W lecie, od maja temperatury 32 stopnie w dzień i popołudniami możliwe przelotne tropikalne burze, pól godziny ściana deszczu. Od sierpnia do października zagrożenie cyklonu, ale niewielkie, poważny zdarza się raz na 10 lat.

Revolut nie. Visa i MasterCard. Ale należy pamiętać ze to tylko do płatności za rum w sklepie. Wyplata z bankomatu jest skrajnie niekorzystna, ani płatność za usługi nie wchodzi w rachubę. Gotówka, euro zamienione na peso po kursie czarnorynkowym.